Web siteniz için gizlilik politikası sayfasını nasıl oluşturuyorsunuz?

Bu yazımızda, gizlilik politikası sayfası oluşturmak için kullanabileceğiniz en popüler ve ücretsiz araçlardan bazılarına bakacağız.

Bir web sitesine sahip olmak birçok ülkede yasalarla zorunlu tutulur. Gizlilik politikası sayfası da, ziyaretçilerinizin web sitenize güvenmesine yardımcı olur.

Adlar, e-posta adresleri, gönderim adresleri, fatura adresleri, hesap ve kredi kartı bilgileri dahil olmak üzere herhangi bir kişisel bilgi toplıyorsanız bir gizlilik politikası sayfasına sahip olmanız gerekir.

gdpr uyumlu gizlilik politikası oluşturucular gizliliği temsil eden bir kilit cep telefonu kredi kartı laptop

Gizlilik politikası, site ziyaretçilerinize size verdikleri kişisel bilgilerin neler olduğunu ve ne amaçla kullanılacağını açıklayacaktır.

Sitenizde böyle bir sayfanız yoksa, yasaları ihlal ediyor olabilirsiniz. Daha da kötüsü, başvuru ile mahkemeye bile çıkarılabilirsiniz.

Gizlilik politikası sayfası, web sitenizde bulunması gereken en önemli sayfalardan biridir. Ayrıntılı bir gizlilik politikası içeriğinde bulunması zorunlu bir dizi öğe vardır. Örneğin;

  • Ziyaretçilerin temel bilgileri (ad, soyad, e-posta adresi, fiziksel adres, diğer iletişim bilgileri, kredi kartı, hesap bilgileri ve kullanıcı davranışları).
  • Bu bilgiyi nereden elde ettiğiniz,
  • Kişisel bilgi toplamanızın nedenleri,
  • Topladığınız bilgilerin güvenliğini nasıl sağladığınız,
  • Gizlilik politikanız güncellendiğinde kullanıcıları nasıl haberdar edeceğiniz,
  • Kişisel bilgileri üçüncü şahıslarla paylaşıp paylaşmadığınız.

Doğru ve güncel bir gizlilik politikanız yoksa, site ziyaretçilerinizin güvenini alamazsınız.

Bu, potansiyel müşterileri kaçırabileceğiniz veya mevcut müşterilerinizden bazılarının gizlilik endişesiyle gizliliğe daha önem veren bir rakibinize gidebilmesi anlamına gelir.

Yalnızca "Gizlilik Politikası" sayfası yeterli değildir. Kişisel bilgi işlenmesiyle ilgili değişiklik yaptığınızda bunu ilgili kişilere nasıl ileteceğiniz de önemlidir.

Haydi, web siteniz için ücretsiz gizlilik politikası sayfa içeriği oluşturmak için kullanabileceğiniz en iyi ve güncel araçlara bakalım.

1. Terms Feed

terms feed gizlilik sozlesmesi olusturma araci

Terms Feed, kullanıcılarınız için kolayca ve çevrimiçi olarak yasal olarak bağlayıcı olabilecek premium özel yasal sözleşmeler oluşturmanıza olanak tanır:

  • Gizlilik Politikası
  • Şartlar ve Koşullar
  • İade ve Geri Ödeme Politikası
  • Çerez Politikası

Bu sözleşmeler web siteleri, mobil uygulamalar, masaüstü uygulamaları, e-ticaret mağazaları veya SaaS uygulamaları için önemlidir.

E-posta adresi topluyorsanız, coğrafi konum kullanıyorsanız, ürün ve/veya hizmetler satıyorsanız, bu sözleşmeler iş gereksinimlerinize göre uyarlanır. Terms Feed, bağlayıcı yasal anlaşmalar oluşturmak için en iyi seçeneklerden biridir.

2. Free Privacy Policy

free privacy policy generator

Free Privacy Policy, çevrimiçi gizlilik politikası oluşturucular arasında iyi bir seçenektir.

15 dakikadan daha kısa sürede bir gizlilik politikası oluşturabilirsiniz. Bu politika, sitenizi ziyaret edenlerin gizliliğini ve güvenliğini korur ve size kolaylık sağlar.

Free Privacy Policy'nin sunacağı sözleşme, Federal ve Eyalet yasalarına ve CAN-Spam yasasına, FTCF'ye ve diğer yasal yükümlülüklere sıkı sıkıya bağlıdır.

3. Privacy Policies

privacy policies privacy policy generator

Privacy Policies, gizlilik politikası oluşturucular arasında Google'da üst sıralarda yer alan popüler bir araçtır.

Kişisel kullanım için ücretsizdir; bir işletme iseniz bir kerelik ücret ödersiniz. Elde ettiğiniz çıktı yalnızca bir şablon değildir.

Bilgilerinizi detaylı olarak girdiğiniz için şablon, özel gereksinimlerinizi yansıtacak şekilde değiştirilecektir. Bu çok önemlidir çünkü her web sitesi ve işletme benzersizdir.

4. Shopify

shopify privacy policy olusturucu

Shopify, işletmenizin yasalara uygun olduğundan emin olmanıza yardımcı olabilecek ücretsiz bir gizlilik politikası oluşturucusuna sahiptir.

Kullanımı çok kolaydır ve şirketinizin sunduklarına göre özelleştirilmiş politikalar sunar.

Ek olarak, bir 'Geri Ödeme ve İade Politikası' içeriği ve 'Hizmet Politikası' içeriği de sunar.

5. Privacy Policy Online

privacy policy online gizlilik sozlesmesi olusturucu

Privacy Policy Online, gizlilik politikası oluşturmanın yanı sıra feragatname, hizmet sağlayıcıları sözleşmeleri, e-posta şifrelemesi gibi diğer hizmetleri de sunan popüler bir başka araçtır.

İçeriğe Google AdSense, MailChimp ve Popupsmart gibi üçüncü kişilerin bilgileri de eklenmektedir.

Gizlilik politikası içeriği sunmasının yanı sıra ilgili tüm düzenlemelere uymanıza yardımcı olacak diğer kaynakları da ücretsiz olarak sunmaktadır.

6. Iubenda

iubenda gizlilik sozlesmesi olusturma araci

Iubenda, ücretsiz bir gizlilik politikası oluşturmaktan çok daha fazlasıdır.

İngilizce dahil 10 dilde politika oluşturabilirsiniz. Iubenda böylesine başarılı olmasa yarım milyondan fazla gizlilik politikası oluşturulur muydu?

7. Trust Guard

trust guard gizlilik sozlesmesi olusturma araci

Bir web sitesi oluşturduğunuzda, göz önünde bulundurmanız gereken birçok husus vardır. Trust-Guard, bir gizlilik politikası oluşturucusundan daha fazlasıdır: sitenize yerleştirebileceğiniz bir güven damgası!

Kullanıcılara sitenizin güvenli olduğunu söyler, böylece ürünlerinizi satın alma olasılıkları daha da artacaktır.

Trust-Guard, en bilgilendirici ve doğru gizlilik politikasını elde etmenizi sağlayacaktır.

8. SEQ Legal

seq legal gizlilik sozlesmesi olusturma aracı

SEQ Legal, İngiltere'deki müşterilere ve müşterilere hizmet sağlayan uzman bir hukuk danışmanlığıdır.

Hem ücretsiz hem de premium şablon yasal belgeleri web sitelerinde yayınlanır. Buradan, profesyonel bir gizlilik politikası şablonunu (Word belgesinde) indirebilirsiniz.

9. Virginia Tech

virginia tech gizlilik sozlesmesi olusturucu

Size çok özel sorular soran gizlilik politikası içeriği oluşturma formunu açmadan önce dikkatlice okuyun. Her şeyi yanıtlamayı bitirdikten sonra, Virginia Tech politikanızı oluşturulacak. İşinizin her ayrıntısını tam olarak kapsayıp kapsamadığını incelemeden bu içeriği yayına almayın.

Her işletmenin ve web sitesinin benzersiz olduğunu unutmayın; bu nedenle, formu doldurmanın sitenizin korunacağını garanti edeceğini varsaymayın.

10. Get Terms

get terms privacy policy generator gizlilik sozlesmesi olusuturucu

Get Terms ile web siteniz için hizmet şartları ve gizlilik politikası içeriği oluşturmak çok kolaydır.

Web sitelerindeki birkaç alanı doldurmanız yeterlidir. Ücretsiz olarak kendi gizlilik politikanızı oluşturun!

Sonuç

Gizlilik politikası içeriği oluşturmanıza yardımcı olabilecek birçok site var. Politikanıza dahil edilmesini istediğiniz her şeye çok dikkat etmelisiniz.

Çoğu site standart şablonlar kullanırken, işletmenizin tüm ihtiyaçlarını karşılamak için profesyonel bir şablon kullanmanız ve içeriği düzenlemeniz gerekir.

Gerekirse (ve önerilir) yasal bir tavsiye almalı ve profesyonel bir gizlilik politikasına sahip olmalısınız, çünkü yanlış bir gizlilik politikasına sahip olmak, daha kötü olmasa bile, hiç olmamasından daha kötüdür.

Gizlilik politikası sunmak Türkiye'de yasalarca zorunlu tutulduğu için, yasal gerekliliklerin ne olduğunu da öğrenmelisiniz. Bunu, kendinizi sigortalamak olarak düşünün.

Çevrimiçi bir gizlilik politikası oluşturucu kullanın, ancak araştırmanızı yapın ve gerekirse yasal tavsiye alın. Tüm senaryoları kapsayabilecek bir politika oluşturduğunuzu varsaymayın, emin olun!